گیک ها چه کسانی هستند؟

14فوریه - توسط behinesaz - 0 - در طراحی وب سایت مقالات اموزشی

گیک (به انگلیسی: Geek) به اصطلاح در اصل کسی است که با رفتار عجیب و غیر متعارف گفته می‌شود. ولی معانی دیگری مانند، «متخصص یا علاقه‎مند رایانه» نیز دارد که بدان رایانه‌بازنیز می‌گویند. ولی شاید بین تعاریف گوناگون این تعریف که «گیک کسی است که بر اساس شور و اشتیاق به پیش می‌رود» از همه مناسب‎تر باشد.این واژه در اصل لغت بار منفی دارد و معانی‌ای همچون دیوانه، انسان عجیب و فرد احمق می‌داده و در روزهای اولیه ظهور خوره‌های علم و کامپیوتر در مدارس و دانشگاه‌ها از طرف عموم برای تحقیر آن‌ها استفاده می‌شده. اما در یک مصادره گفتمانی، گیک‌ها شروع کردند به استفاده باافتخار از این کلمه برای نامیدن خودشان و گیک و حتی فرهنگ آن آرام آرام به عنوان موضوعی نه خجالت آور که حتی افتخار آمیز برای کسانی که شور و علاقه بیش از حد معمول برای موضوعی دارند، استفاده شد.

گیک‌ها کارها را انجام می‌دهند چون از آن‌ها لذت می‌برند؛ یا در آن‌ها مجالی برای ارزیابی قابلیت‌هایشان می‌بینند. مشوق اولیه آنان پول یا شهرت نیست. گیک‌ها معمولاً تمرکز بر موضوعی را مهم‌تر از نیاز به پذیرش اجتماعی می‌بینند. به همین دلیل، معمولاً روابط اجتماعی آنان کم است و از نظر دیگران آدم‌های عجیب و غریبی به نظر می‌رسند. این جداشدن از اجتماع ممکن است به دلیل شکل، موضوع یا عمق علاقه آنان باشد.

به افراد مختلف با فعالیت‌های گوناگون گیک گفته می‌شود. گیک بودن منحصر به یک نوع فعالیت نیست. مثلاً بعضی افراد که در ردهٔ گیک‌ها قرار می‌گیرند عبارت‌اند از:

فردی که به فناوری به‎ویژه حوزهٔ رایانه و رسانه‌های دیجیتالی علاقه‌مند است و تلاش می‌کند ناممکن‌ها را در این حوزه با تلاش و فعالیت شبانه‎روزی و تمرکز بالا بر روی موضوع مورد نظر ممکن سازد. این نوع افراد به نوعی معادل واژهٔ کلاسیک هکر هستند. در بیش‎تر موارد فعالیت آنان در هک کردن سخت‌افزار یا نرم‌افزار خاص منجر به استفادهٔ بهتر و راحت تر عموم از آن می‌شود و سرقت اطلاعات صورت نمی‌گیرد.گیک‌ها شیفته تکنولوژی هستند، بخصوص شیفته الکترونیک، رایانه و ابزار و ملزومات صوتی وتصویری است.برای یک گیک داشتن یک شناسه الکترونیک منحصربفرد و ویژه، گاه از داشتن نام و نام خانوادگی واقعی مهم‌تر است.غیر گیک‌ها در برخورد و معاشرت با این افراد به احتمال قوی دچار مشکل خواهند شد و اصطلاحات، شوخی‌ها و علایق او را درک نمی‌کنند.

در کل افرادی که در ردهٔ گیک‌ها قرار میگرند طیف وسیعی هستند و می‌شود مثالهای گوناگونی را برای آنها زد؛ اما اصلاً واژهٔ گیک یا G.E.E.K یک مخفف است که از عبارت General Electrical Engineering Knowledge مرتبط به نیروی دریایی ایالات متحده گرفته شده‌است!

گیک یک فرهنگ است و بس! بعضی آن را می پسندند و بعضی دیگر نه! فرهنگ گیکی ، نه به آداب و رسوم ربط پیدا می کند و نه به ظاهر آدم ها! گیک بودن یک عیب نیست و یک تعریف هم نیست. پس هر کسی می تواند گیک باشد! اما پس از این همه نیستی، باید به سراغ هستی ها برویم تا این مطلب به یک بیست سوالی تشبیه نشود!

گیک فرهنگ کسانی است که به کامپیوتر و تکنولوژی وابسته شده اند و علاقه ی بسیاری به آن دارند. پس اگر کسی بگوید من گیک هستم، خود ستایی نکرده است؛ بلکه از شخصیت و علایقش یک تعریف ارائه داده و بس. باید گفت که در ایران افراد کمی گیک هستند و یا گیک ها را می شناسند. پس باید کمی بیشتر در باره آن ها توضیح داد.

گیک ها با گیمر ها فرق دارند! یک گیک می تواند گیمر هم باشد، اما یک  گیمر لزوما گیک نیست! گیمر ها علاقه زیادی به بازی ها دارند و ممکن است به آن صورت به تکنولوژی علاقه مند نباشند.

گیک بودن در هر رشته‌ای باشد، دردسرهای خاص خودش را دارد و معمولا گیک‌ها همیشه از درک نشدن توسط جامعه شکایت می‌کنند، در جامعه ایران هم اصولا انجام کاری بدون چمشداشت مالی، کاری نابخردانه به حساب می‌آید، گیک بودن در هر زمینه‌ای دشوارتر از بقیه جاهاست. البته برای یک گیک واقعی نظر جامعه چندان مهم نیست و آرامش درونی هنگام غوطه‌ور شدن در زمینه مورد علاقه‌اش است که درجه اول اهمیت را دارد.

اما باید اعتراف کرد که گاهی گیک‌ها هم خسته می‌شوند و به خصوص اگر ابزار لازم یا فراغت لازم برای گیک‌بازی دستشان نباشند، زبان به شکایت می‌گشایند. و اما گیک های مختلف در فناوری را میتوان شامل موارد زیر دانست:

گیک‌های لینوکسی:
– اگر آنها در یک شبکه اجتماعی آنلاین باشند، شرممان می‌آید در مورد یک مشکل ویندوزی صحبت کنیم، چون پوزخند آنها را ندیده به صورت تله‌پاتیک حس می‌کنیم!

– آنها پنج نسخه مختلف لینوکس را در پارتیشن‌ها مختلف هارد خود دارند.
– می‌توانند به پنج زبان برنامه‌ بنویسند و چهره رسانه‌ای مورد علاقه‌شان، نیل دی گراس تایسون است.

گیک‌های هوادار اپل (در شبکه‌های اجتماعی ایران لقب اپل زامبی به آنها داده شده است!):
– استفاده از برخی از واژه‌ها که ورد زبان جابز در همایش‌های اپل بود، یک خصوصیت جالب آنهاست: Incredible – amazing – awesome یا intuitive!

– ممکن است واقعا ندانند مگاهرتز یعنی چه، ولی وقتی به یاد iBook G3 نارنجی‌شان می‌افتند، چنان نوستالژیک می‌شوند که انگار به یاد یکی از زیباترین روزهای دوران کودکی‌شان افتاده‌اند.

– آنها توسط اپل استخدام نشده‌اند، هیچ پولی هم از اپل نمی‌گیرند، اما بهتر از خود کارمندان اپل در خدمت اپل هستند، آنها دیگران را وسوسه می‌کنند که آی‌دیوایس بخرند و به بقیه در استفاده از گجت‌هایشان کمک می‌کنند.

گیک‌های گیم:
پیش آنها صحبت از دیوان حافظ یا «درجستجوی زمان از دست رفته» نکنید، چون از نظر آنها Final Fantasy ارزشمندترین داستانی است که تا به حال خلق شده است. گرچه صندلی زیرشان از تحمل وزنشان نالان است، اما در گیم‌ها بسیار چابک هستند. آنها به دیده تحقیر به کسانی نگاه می‌کنند که چیزی از گیم سردرنمی‌آورند!

گیک‌های گجتی:
با این دسته که کاملا آشنا هستید. آنها سیاست‌های کلان شرکت‌های اپل، سامسونگ، نوکیا، اچ تی سی را نقد می‌کنند، یک پا طراح و illusionist هستند،  می‌توانند یک گجت عرضه‌نشده را در یک آن بنچ‌مارک کنند، آنها دیدی میکروسکوپی دارند و می‌تواند پیکسل‌های صفحات رتینا را هم ببینند، آنها اخبار تراشه‌ها را دنبال می‌کنند.

هر آدمی که نظری خلاف آنها داشته باشد یا اصولا با آنها نباشد، دشمن آنهاست!

گیک‌های کمیک بوک:
خداوند را سپاسگزاریم که عدم علاقه ما ایرانی‌ها به کتاب و کتابخوانی باعث شده است، چنین ژانری نداشته باشیم. اما اگر جزو معدود گیک‌های کمیک بوک‌ها در ایران باشید، نمی‌دانم چطور کتاب‌های کاغذی را تهیه می‌کنید.

گیک‌های اینترنت:
دنیا واقعی برای آنها ملموس نیست. اگر آنها را به پیک نیک ببرید، می‌خواهند روی قاب آسمان راست کلیک کنند و کاغد دیواری آبی آسمان را تغییر بدند. اگر از اینترنت دور باشند، نوک انگشتانشان به خارش می‌افتد، وبلاگ‌نویس‌های معروف را بیشتر از سیاستمداران می‌شناسند، افتخار آنها این است که یک مطلب را زودتر از بقیه بخوانند و لینک بدهند.