حل مشکل مطالب تکراری در seo

9مارس - توسط behinesaz - 0 - در سئو مقالات اموزشی

مطالب تکراری شامل مطالب یکسان در یک صفحه از سایت می باشند در حالی که url آنها متفاوت است. این مشکل بیشتر برای سایت هایی وجود دارد که حجم زیادی دارند و صفحات بیشتری دارند و به تبع آن مطالب تکراری بیشتری دارند.

مطالب تکراری نرم افزار و الگوریتم گوگل را در پی مطلب مورد جست و جو گیج کرده و از تصمیم درباره صفحه ای که جواب اصلی جست و جوی ماست باز می دارد. همین امر در امتیاز دادن به صفحات با مطالب تکراری ایجاد می شود و بر رتبه سایت تاثیر نامطلوب خواهد گذاشت. در این دسته بندی سایتی موفق است که اول مطلب را گذاشته باشد.  بنابراین سعی کنید مطالب خود را از سایت های دیگر کپی نکرده و خلاق باشید.

در این میان می توانید مطالب مورد نظر به قلم خود ویرایش کنید و اینکه عنوان آن را  تغییر دهید ، شما می توانید از کپی شدن برچسب ها و تگ ها جلوگیری کنید که تاثیر بسیار مهمی در حل مشکل مطالب تکراری خواهد داشت.

اما اگر در وب سایت خود مطلب تکراری گذاشتید اصلا نگران نباشید شما می توانید با استفاده از redirect301 از ایندکس شدن صفحات با مطالب تکراری در گوگل پرهیز کرده و موتور جست و جو و کاربران خود را به صفحه اصلی هدایت کنید. با این کار شما محتواهای یکسان را به یک منبع ارجاع نمیدهید.

روش دیگر استفاده از canonical در head  فایل HTML است  در این روش ما صفحه کپی را مشخص می کنیم و به جست و جو گر تذکر میدهیم که برای مطلب مورد نظر تنها یک صفحه وجود دارد. یعنی موتور جست و جو با صفحاتی که با این تگ معرفی می شوند به عنوان صفحات کپی معرفی می شوند.

میتوانیم از متا تگ های robots استفاده کنیم. بنابراین صفحه کپی ایندکس نخواهد شد.

یادتان باشد لینک ها و url خود را بهینه کنید و از قرار دادن مطالب اضافی در آن خودداری کنید برای این منظور می توانید از آموزش های این سایت درباره بهینه سازی url مراجعه کنید. زیرا تمام لینک های سایتتان باید به بهترین url هدایت شوند.

حل مسائل مربوط به مطالب تکراری
خوشبختانه چندین راه برای حل مشکل مطالب تکرای وجود دارد:

301 redirect
یک راه ساده برای جلوگیری مطالب مشابه از ایندکس شدن، ۳۰۱ ریدایرکت است. این روش باعث میشود مسیر موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان تغییر کند و آنان مطالب مشابه را نبینند و همه بازدیدها به صفحه‌ی اصلی برسد. این تغییر مسیر با افزودن دستورات به فایل htaccess به سرور شما اجرا می‌شود. توجه کنید که این روش موارد تکراری را حذف می‌کند. اگر نمی‌خواهید موارد تکراری به کلی حذف شوند از این روش استفاده نکنید. برای استفاده از۳۰۱ redirect نیاز به دسترسی به فایل htaccess سرور دارید. اگر دسترسی به سرور ندارید، این مورد را از وبمستر خود بخواهید. اگر سرور شما از نرم افزارهایی غیر از Apache استفاده می کند، باید با سرویس دهنده هاست خود تماس بگیرید.

Rel=canonical
راه دیگری برای اطلاع به موتورهای جستجو در مورد محتوای تکراری استفاده از تگRel=canonical است. این کد باید در قسمت اجرا شود. فرض کنید شما پیج ب را دارید که تکرار پیج الف است. اگر بخواهیم به موتور جستجو در این مورد اطلاع دهیم باید کد زیر را در قسمت ب قرار دهیم:

1 این کد می‌گوید که این پیج در اصل کپی از URL گفته شده است. بعد از اجرای این کد، نتایج بازدیدها به صفحه اصلی منتقل شده و رنکینگ آن بالا می‌رود. بر خلاف 301 redirect در اینجا محتوای تکراری حذف نمی‌شود.

ربات‌های متاتگ
در سطح پیشرفته با این ربات‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.. به طور خلاصه شما می‌توانید با افزودن پارامتر noindex از ایندکس شدن صفحه جلوگیری کنید.

بازنویسی URL
این راه جزو بهترین روش‌هاست ولی اگر اطلاع چندانی از کدنویسی ندارید ممکن است اجرای این روش برای شما مشکل باشد. همانطور که قبلا گفته بودیم نام دامین هم ممکن است باعث ایجاد محتوای مشابه شود. شما می‌توانید این مشکل را با اضافه‌ی بازنویسی url به فایل htaccess ، حل کنید. دامین مورد نظرتان را انتخاب کنید و url ها به صورت اتوماتیک روی دامین مشخص بازنویسی می‌شوند. مشکل دیگری که در مورد آن صحبت شد در مورد استفاده از Session IDs است. url یکسان با شناسه‌های متفاوت نیز ممکن است به صورت محتوای مشابه شناخته شد. بار دیگر فایل htaccess می‌تواند برای حل این مشکل استفاده شود. در مورد بازنویسی URL و حل مشکل session IDs در سطح پیشرفته، بیشتر صحبت خواهیم کرد.

ابزار وب مستر گوگل
راه ساده‌تر برای بازنویسی اتوماتیک URL استفاده از ابزار وبمستر گوگل است. وارد حسابتان شوید و به قسمت configuration بروید بر روی ستینگ کلیک کنید و prefferd domain را تنظیم کنید.

اگر از پارامترهای url داینامیک استفاده می‌کنید می‌توانید به گوگل بگویید که به این موارد رسیدگی کند، می توانید بگویید که از کدام پارامترها چشم پوشی کند. معمولا همین کار راه حل مناسبتی برای مشکلات محتوای مشابه است.به گوگل وبمستر رفته و این آدرس را دنبال کنید: Configuration > URL Parameters
تنوع در زبان محتوا
این موضوع به محتوای تکراری مربوط است ولی بعضی تفاوت‌هایی نیز دارد.اگر سایت شما چندزبانه است باید دو نکته را حتما در نظر داشته باشید: ۱. برای درست کردن پیج برای هر زبان، از ساب‌دامین به جای ساب‌فولدر استفاده کنید. یعنی اگر پیج شما به زبان انگلیسی است به جای داشتن چنین آدرسی: domain.com/es از این آدرس استفاده کنید : es.domainname.com

۲. به هیچ وجه سایت را به صورت خودکار (توسط افزونه‌ها یا سایت‌های آنلاین)ترجمه نکنید. چرا که گوگل به آسانی پی به این موضوع می‌برد و باید بدانید این مطالب هیچ ارزشی برای موتورهای جستجو ندارد.